Kniha Střípky z historie Vraného nad Vltavou a okolí

Vítejte na bonusových stránkách k naší knize. Najdete zde zajímavosti, které se do knihy nevešly. Budeme se snažit obsah průběžně doplňovat dál.

Děkujeme, že jste si knihu pořídili a zároveň doufáme, že jste si díky ní užili přijemnou a nostalgickou cestu do minulosti. Pro zábavu si můžete vyzkoušet náš historický kvíz

Děkujeme všem za krásné ohlasy a milá slova na adresu knihy:

Řekl bych, že jde přímo vzorové dílo, jak by pohled na minulost sídla měl v knižní tištěné podobě vypadat! Obdivuhodné! Snoubí se v knize atraktivita i odbornost, musí zaujmout každého, komu je Vrané s okolím milé.
Pavel Scheufler publicista, historik fotografie a fotograf

Bonusy k jednotilvým kapitolám

aneb co se do knihy nemohlo vejít


Další zajímavé střípky a úlovky

Tento obraz můžete najít v restauraci U Kaštanu. Jedná se o fotografii olejomalby Vraného nad Vltavou z roku 1908, autorem je "Pepík Bureš". 

Zápis z farní kroniky, kde farář v roce 1853 popisuje stavbu domu Rajčur - Reitschule. Zápis je bohužel dost nečitelný, psaný německy a navíc kurentem, tehdy běžným písmem, které se od dnešního psacího písma celkem liší. Společnými silami se nám ale podařilo téměř celý text rozluštit. 

Němé záběry z roku 1934 ze stavby vranské přehrady.

Vranému nad Vltavou a okolí se věnují díly pořadu Hledání ztraceného času z cyklu Vltava v obrazech.

  • 72. díl: Davle, Měchenice, Leznice, Skochovice, želeniční most
  • 73. díl: stavba vranské přehrady
  • 74. díl: stavba vranské přehrady a elektrárny
  • 75. díl: návštěva Edvarda Beneše, Skochovice, Vrané, papírna, přívoz
  • 76. díl: Jarov, Strnady, Zbraslav, Komořany, Modřany 

VYPRODÁNO

Děkujeme všem za velký zájem. Všech 800 knih se již rozkutálelo do různých koutů republiky a několik dokonce i za hranice. Další dotisk aktuálně není a asi ani dlouho nebude v našich možnostech. 

Poslední naděje na získání knihy je dobročinná dražba speciálního výtisku, který si ještě schováváme. Děkujeme za přízeň.

Vřele doporučujeme knihu Jiřiny Vrabcové Rodiny z Vraného nad Vltavou a okolí v zrcadle času. S autorkou vznikla i moc hezká reportáž pro Český rozhlas Region.

Podělte se s námi 

Pomaličku nabíráme síly a chuť na druhý díl knihy. Máte-li doma poklady v podobě starých fotografií, listin, pozvánek či jakékoliv jiné staré dokumenty, moc rádi si je zapůjčíme. Kontaktujte, prosím, NatáliiPavlínu a nebo Milana, případně nám napište.

Předem děkujeme! 


A jak proběhl slavnostní křest na sv. Jiří tedy 24. dubna 2022? Podívejte se na video z celé akce. Děkujeme všem, že jste se nenechali odradit původně deštivým počasím a že jste přišli.