Knihobudka

Stojí u vlakového nádraží od jara 2019 a funguje tak jak má! Chvílemi se zdá, že polic na knihy je málo, občas naopak zásoby knih prořídnou. Máme velkou radost, že naše úsilí se vyplatilo.

JAK TO FUNGUJE?

Vezměte si knihu na cesty, na lavičku, k vodě nebo třeba domů do křesla.

Poté ji odložte do jakékoliv knihobudky či jinam na veřejné místo. Klidně si ji ale nechte i ve své knihovně.

Máte-li doma naopak knihu, která vás již omrzela, pošlete ji do světa přes naši knihobudku.

CÍLEM JE, ABY KNIHY ŽILY SVÝM ŽIVOTEM A DĚLALY RADOST DÁL.

JAK TO CELÉ VZNIKLO? 

Projektu, který podporuje sdílení knih, se ujali nadšenci ze Staré školy a dobrovolníci ze společností Pavel Filip - MaR, s.r.o. a SAP Concur. Obec Vrané nad Vltavou poskytla pro knihobudku svůj pozemek. 

Co je projekt “KnihoBudka”?

KnihoBudka je spolek, který přišel s nápadem odkupu starých telefonní budek od O2 Teléfonica a jejich přeměnu na knihobudky. Cílem této iniciativy je půjčování knih a šíření informací a osvěty. První knihobudka vznikla v IKEM v roce 2014 a byla to knihobudka “novinová”. Podobné projekty vznikaly v zahraničí či i u nás. Jmenujme například tzv. “miniknihovničky”, kterou mají lidé k dispozici v nedaleké Březové, Břežanech a také v Jílovém. Perličkou je i informace, že Telecom měl v roce 2010 celkem 30 tisíc telefonních budek. K 31. prosinci 2018 existovalo v ČR již 30 knihobudek.

Jak taková knihobudka vzniká?

Pojďme se na celý proces podívat z blízka. Na začátku je důležité najít pár nadšenců. Máte-li je, seženete si pár šikovných rukou. Vezmete 12 000 Kč a odkoupíte si starou vyřazenou telefonní budku i s dopravou až k vám. Přivezete si ji na dvůr, zadáte práci grafikovi. Pak už odstraníte staré elektrorozvody a nátěry. Vezmete do ruky míchačku na beton uděláte betonový základ, kde bude knihobudka stát. Koupíte několik spojovacích materiálů, plechů, barvu, štětec, nalepíte fólie a polepy, nainstalujete budku na místo a dodáte první literaturu … a čáry máry fuk - Knihobudka je na světě! Sakumprásk nás stála knihobudka přes 20 000 Kč. Průměrné náklady na knihobudku jsou 30 000 Kč, takže jsme to zvládli levněji. Obec Vrané nad Vltavou souhlasila s umístěním budky u nádraži a náklady uhradil spolek Stará škola. Tímto všem zapojeným organizacím a jednotlivcům děkujeme. Nyní jednáme s místními firmami o možnostech umístění reklamy na straně budky směrem do ulice Nádražní. Chceme tím pokrýt náklady na realizaci Knihobudky.

Kolik hodin dobrovolné práce stál tento projekt? 

Spočítali jsme to na 60 hodin práce šikovných srdcařů. 

Jsme v celorepublikové síti knihobudek, kterou zastřešuje neziskový porjekt KnihoBudka.