Střípky z historie Vraného nad Vltavou a okolí 

Historička a místní rodačka Pavlína Kourová (roz. Formánková) připravovala od října 2020 seriál článků plný zajimavostí z minulosti naší obce a jejího okolí. Velmi brzy přenesla své nadšení i na Starou školu  a Natálii Lupienskou až se zrodil nesmělý nápad vydat rovnou ze Střípků o historii Vraného knihu. Rozběhl se maraton ve shánění financí, materiálů, podkladů, vzpomínek a začala krásná práce s pamětníky, rodáky, ale i nadšenci, kteří se ve Vraném nenarodili. Do děje jsme vtáhly i další kamarády a postupně naše dílo spěje k úspěšnému konci. A už teď víme, že do jedné knihy se všechny zajímavé informace a střípky rozhodně nevejdou!   

Jak jsme na tom byli v listopadu 2021 a jak naše kniha vznikala můžete zjistit v následujícím videu:

A takto to celé (formou seriálu) začalo. Přejeme příjemné počtení a budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o své vlastní vzpomínky či o vyprávění vašich rodičů, prarodičů, jiných příbuzných... Jak jsme totiž pochopili, sbírání materiálů už nikdy neskončí... 

Unikátní video z vranského sanatoria z roku 1917 můžete zhlédnout tady.

Na listopad 2021 plánujeme vydat z historických Střípků celou knihu. Měla by obsahovat další informace a obrázky                 k jednotlivým tématům a objeví se v ní i střípky úplně nové. Děkujeme všem, kteří nám doposud svými krásnými materiály, vzpomínkami a radami pomohli. 

Jednotlivé díly v pdf si můžete stáhnout tady a nebo nás kontaktovat