Rekonstrukce budovy, komunitní zahrada
a realizace pro vraňany.

Dlouhodobé projekty

Budova

Dům, který sloužil v prvopočátku
jako základní škola. Byl postaven před 200 lety. Dlouho zel prázdnotou.
My jsme budovu adoptovalia hledíme se o ni starat, jako by to byla naše vlastní.

Komunitní zahrada

Drobnými krůčky obnovujeme zahradu kolem budovy. Příjemné prostředí pro setkávání, prostor pro rodiny s dětmi, místo žijící kulturou. Od r. 2019 máme i cenný certifikát Přírodní zahrada.

Ostatní komunitní projekty

Knihobudka, semínkovna, Sousedíme si a spoustu dalšího. Naší snahou je sbližování starousedlíků s nově příchozími, mladých lidí se seniory nebo lidí nesourodých profesí…

Sledujte nás na facebooku!

Obnovujeme budovu
200 let staré ZŠ

Každá myšlenka je se musí někde narodit a žít. Pro nás je tohle místo dům, který sloužil v prvopočátku jako škola. Byl postaven před 200 lety.
Potom zel prázdnotou a skoro nikdo ho něchtěl. My jsme budovu adoptovali
a hledíme se o ni starat, jako by to byla naše vlastní.

Dřevěná podlaha

V jedné z tříd jsme v létě 2019 vyměnili staré lino za krásnou novou dřevěnou podlahu. Peníze jsme posbírali z vašich šědrých darů, tradiční květnové benefice a od Nadace ČEZ. Fyzicky přiložili ruku k dílu odborníci i nadšení amatéři. Děkujeme!

Nová kuchyňka v kavárně

Aktuálně pracujeme na zvelebení našeho kuchyňského koutku v klubové kavárně. Darem jsme získali nový dřez, odborné rady a technické dokumenty. Díky celosvětové akci Giving Tuesday máme i dost financí na materiál a vybavení. Práci už zvládneme dobrovolnicky sami a těšíme se na to!

Oprava komína

Náš starý a rozpadající se komín jsme opravili a do nového kabátku jej oděly umělkyně z Communité fresca, finalistky ceny Jindřicha Chalupeckého (2019).

Revitalizace budovy

Nekteří z nás se tady učili číst a psát. A tak je tahle 200 let stará budova pro mnohé srdcovou záležitostí. Pečujeme o ni, nechceme, aby zela prázdnotou. Děkujeme obci, že propůjčením budovy podporuje to, co je pro nás důležité.

2013

2013: spouštíme elektřínu, vodu, přemlouváme starý kotel, vyklízíme, začínáme oživovat a rozjíždíme první veřejné akce

2015

2015: klubová kavárna už jede na plné obrátky, sbírka nábytku a nádobí nám pomohla vybavit prostor. Na stěnách visí každý měsíc nová výstava, akcí a návštěvníků přibývá.

2019

2019: už máme nová světla, bezdrátový projektor, krásnou novou podlahu a jen za letošní rok přes 3700 návštěv na našich akcích a pravidelných aktivitách.

Další komunitní projekty

Dlouhodobě obnovujeme budovu a zahradu, ale to není zdaleka vše. Troufli jsme si na projekt Knihobudky, vzali jsme pod křídla vranskou Semínkovnu. Velký ohlas měl i projekt Sousedíme si.

Knihobudka

Koupili jsme si starou telefonní budku, dali ji do parády, umístili k vlakovému nádraží a slavnostně ji v roce 2019 pokřtili. Jsme moc rádi, že je kolem ní rušno a že knihy dělají radost dál.

Semínkovna

Od místní základní školy jsme v roce 2016 převzali projekt semínkovny a každoročně pořádáme výměnu semínek tradičních plodin.

Sousedíme si

V letech 2015 a 2016 proběhl cyklus přednášek, praktických ukázek a exkurzí do zajímavých míst v nejbližším okolí. Účast byla vždy velká, témata lákavá: Elektrárna, Papírna, kostel sv. Jiří, Wrané středowěké, Příroda kolem nás, Architektura ve Vraném, Sokolovna.