Rekonstrukce budovy, komunitní zahrada
a realizace pro vraňany.

Dlouhodobé projekty

Budova

Dům, který sloužil v prvopočátku
jako základní škola. Byl postaven před 200 lety. Dlouho zel prázdnotou.
My jsme budovu adoptovalia hledíme se o ni starat, jako by to byla naše vlastní.

Komunitní zahrada

Drobnými krůčky obnovujeme zahradu kolem budovy. Příjemné prostředí pro setkávání, prostor pro rodiny s dětmi,
místo žijící kulturou, místo, kde každý může zapustit své kořeny a najít svou židli u společného stolu.

Ostatní komunitní projekty

Knihobudka, semínkovna, Sousedíme si a spoustu dalšího. Naší snahou je sbližování starousedlíků s nově příchozími, mladých lidí se seniory nebo lidí nesourodých profesí…

Sledujte nás na facebooku!

Obnovujeme budovu
200 let staré ZŠ

Každá myšlenka je se musí někde narodit a žít. Pro nás je tohle místo dům, který sloužil v prvopočátku jako škola. Byl postaven před 200 lety.
Potom zel prázdnotou a skoro nikdo ho něchtěl. My jsme budovu adoptovali
a hledíme se o ni starat, jako by to byla naše vlastní.

Dřevěná podlaha

V jedné z tříd jsme v létě 2019 vyměnili staré lino za krásnou novou dřevěnou podlahu. Peníze jsme posbírali z vašich šědrých darů, tradiční květnové benefice a od Nadace ČEZ. Fyzicky přiložili ruku k dílu odborníci i nadšení amatéři. Děkujeme!

Nová kuchyňka v kavárně

Aktuálně pracujeme na zvelebení našeho kuchyňského koutku v klubové kavárně. Darem jsme získali nový dřez, odborné rady a technické dokumenty. Díky celosvětové akci Giving Tuesday máme i dost financí na materiál a vybavení. Práci už zvládneme dobrovolnicky sami a těšíme se na to!

Oprava komína

Náš starý a rozpadající se komín jsme opravili a do nového kabátku jej oděly umělkyně z Communité fresca, finalistky ceny Jindřicha Chalupeckého (2019).

Revitalizace budovy

Nekteří z nás se tady učili číst a psát. A tak je tahle 200 let stará budova pro mnohé srdcovou záležitostí. Pečujeme o ni, nechceme, aby zela prázdnotou. Děkujeme obci, že propůjčením budovy podporuje to, co je pro nás důležité.

2013

2013: spouštíme elektřínu, vodu, přemlouváme starý kotel, vyklízíme, začínáme oživovat a rozjíždíme první veřejné akce

2015

2015: klubová kavárna už jede na plné obrátky, sbírka nábytku a nádobí nám pomohla vybavit prostor. Na stěnách visí každý měsíc nová výstava, akcí a návštěvníků přibývá.

2019

2019: už máme nová světla, bezdrátový projektor, krásnou novou podlahu a jen za letošní rok přes 3700 návštěv na našich akcích a pravidelných aktivitách.

Další komunitní projekty

Dlouhodobě obnovujeme budovu a zahradu, ale to není zdaleka vše. Troufli jsme si na projekt Knihobudky, vzali jsme pod křídla vranskou Semínkovnu. Velký ohlas měl i projekt Sousedíme si.

Knihobudka

Koupili jsme si starou telefonní budku, dali ji do parády, umístili k vlakovému nádraží a slavnostně ji v roce 2019 pokřtili. Jsme moc rádi, že je kolem ní rušno a že knihy dělají radost dál.

Semínkovna

Od místní základní školy jsme v roce 2016 převzali projekt semínkovny a každoročně pořádáme výměnu semínek tradičních plodin.

Sousedíme si

V letech 2015 a 2016 proběhl cyklus přednášek, praktických ukázek a exkurzí do zajímavých míst v nejbližším okolí. Účast byla vždy velká, témata lákavá: Elektrárna, Papírna, kostel sv. Jiří, Wrané středowěké, Příroda kolem nás, Architektura ve Vraném, Sokolovna.

Otevřená
komunitní zahrada

Po — Pá      17—19 hodin
Víkendy      10—19 hodin

Volně k zapůjčení:

• odrážedla a kočárky
  • bábovky na pískoviště, míč

Na vyžádání v kavárně :

• petanque, skákací guma, kuličky
  • deka na zem, hamaka, mimi hračky

P R A V I D L A  P R O V O Z U

Kytičkové pravidlo

Květiny netrháme, rostou zde pro radost všech.

Chodíme jen po cestách a trávníku, abychom květiny nepošlapali a nezničili.

Brankové pravidlo

Branku za sebou vždy zavíráme.

Mlsací pravidlo

Každý může ochutnat z ovocných stromů a keřů.

Zeleninu v záhoncích netrháme, je pro děti ze školky, které se o ně starají.

Zvířátkové pravidlo

V zahradě žijí morče, kočky, ptáci, brouci, žížaly
a další. Máme je rádi a neubližujeme jim.

Morčata si můžete pohladit vždy pod dohledem dospělého. Po vrácení do kotce pořádně zavřeme dvířka, aby nám neutekla.

Morčata nekrmíme, ale budeme rádi, když pro ně necháte mrkev či jablíčko v bedně u kotce.

Uklízecí pravidlo

Odpadky třídíme a dáváme do koše.
Organický odpad patří na kompost za petanque hřištěm.

Když odcházíme ze zahrady,
uklízíme všechny věci na své místo:

1) odrážedla a kočárky patří k plaňkovému
plotu u branky
2) bábovky patří do bednyna/u pískoviště,
na pískoviště patří zelená plachta
3) stolky a složené židle patří ke zdi vedle výdejního okénka kavárny