Semínkovna

sázej, sklízej, sdílej, ...

Jak to funguje a jak to vypadá?

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.

Semínkovny, ať už je to skříňka, košíček, krabička ap., jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v „Bio“ kvalitě, tedy nemořené a  z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní spotřebu.

Jak s námi sdílet semínka?

Od roku 2016 máme ve Staré škole pro všechny k dispozici také naši sadu semínek. Pravidelně jednou za rok pořádáme burzu semínek s doprovodným programem (zpravidla v únoru).

Kdykoliv po předchozí domluvě semínkovnu zpřístupníme v době konání našich programů nebo individuálně.

Za semínkovnu ve Staré škole vděčíme paní učitelce Markétě Pézlové z místní Základní školy, která semínkovnu ve Vraném nad Vltavou založila a v říjnu 2016 slavnostně předala Staré škole. Zakladatelkou, propagátorkou a lektorkou Semínkoven v České republice je Klára Hrdá. Oběma děkujeme.

CELKOVĚ JE V ČESKÉ REPUBLICE OTEVŘENO UŽ VÍCE NEŽ 120 SEMÍNKOVEN.

I naše semínkovna je v mapě semínkoven